Híreink



Újgenerációs QR-kódok 1. – Avagy a piaci versenyelőny legújabb dimenziója

A GS1 vonalkódoktól a GS1 szabványoknak megfelelő QR-kódokig

 

Idén 50 éves a vonalkód. Az 1970-es évek elején a kiskereskedők és a gyártók – a GS1 nemzetközi szervezettel együttműködve – elfogadták a vonalkódot, mint a termékek azonosításának általános módját. A GS1 vonalkódot ma világszerte több milliárd terméken használják, amely kiválóan alkalmas számos folyamat, például a pénztárnál történő leolvasás, a kategóriamenedzsment, az elosztóközpontokban történő teljesítés lehetővé tételére.

Napjainkban azonban a fogyasztók és a szabályozó szervek minden eddiginél több termékinformációt igényelnek (pl. használati utasítások, összetevők, tápértékek stb.). A kockázatok csökkentése és a vásárlói kiszolgálás javítása érdekében továbbá folyamatosan szükség van a termékek ellátási láncon keresztül történő nyomon követhetőségének javítására. A hagyományos vonalkód ugyanakkor – amely eddig kiváló szolgálatot tett – már nem alkalmas a jövőbeli igények szerinti adatmennyiség rögzítésére.

Ezen új igények kielégítése érdekében a fogyasztási cikkek ipara a GS1 szabványoknak megfelelő QR-kódokra való áttéréssel jár a legjobban, mivel ezek nagy mennyiségű termékinformációt képesek tárolni, és okostelefonokon keresztül könnyen elérhetők. E törekvés új lehetőségek sorát nyitná meg: a fogyasztók számára minden szükséges és kívánt információt biztosítaná, javítaná a nyomon követhetőséget és növelné a hatékonyságot az ellátási láncban, miközben a pénztárnál is lehetővé tenné a beolvasást.

A következő generációs 2D vonalkódoknak több típusa létezik. A QR-kód a kiskereskedelemben a legelterjedtebb, míg a GS1 DataMatrix az egészségügyben általánosan használt.

A gyártóknak ki kell választaniuk az igényeiknek leginkább megfelelő adathordozót, vagy a QR-kódokat (a legszélesebb körben használt és okostelefonokkal olvasható) vagy a GS1 DataMatrix-ot (az egészségügyben általánosan használt), és meg kell határozniuk, hogy milyen további adatokat ágyazzanak a vonalkódba – pl. a termék lejárati dátumát, tételszámot, sorozatszámot stb. A szükséges technológiai és folyamatbéli változtatások felmérése alapvető fontosságú. A valós idejű címkézést alkalmazó friss élelmiszerek például hamarosan beépíthetik a lejárati dátumot a vonalkódjukba. Ezzel szemben az előre nyomtatott csomagolású termékeknek előrehaladottabb gyártási technológiára lesz szükségük ugyanehhez. Végezetül a GS1 Digital Link szabvány elfogadására is szükség van ahhoz, hogy a fogyasztók egy egyszerű okostelefonos beolvasással online termékinformációhoz jussanak.

Amennyiben többet szeretne megtudni a GS1 által támogatott QR-kódokról, látogasson el az alábbi oldalra: https://www.gs1.org/industries/retail/2D-barcodes

 

Vissza